Příčiny vypadávání vlasů + 4 tipy, jak tomu zabránit
21. 8. 2024 2024-08-21 9:53Příčiny vypadávání vlasů + 4 tipy, jak tomu zabránit
Příčiny vypadávání vlasů + 4 tipy, jak tomu zabránit
Nadměrné vypadávání vlasů je pro mnoho žen noční můrou, protože je považujeme za jeden z hlavních pilířů naší mladistvosti a krásy. Bohaté a dlouhé vlasy nám navíc usnadňují tvorbu náročnějších účesů a celkově vypovídají o naší správné životosprávě a pevném zdraví. Mohou mít na padání vlasů vliv hormony a stres? A jaké vitamíny, bylinky a babské rady můžete vyzkoušet při snaze o jejich zahuštění?
Můžete používat hodně drahou vlasovou kosmetiku. Pokud však neobsahuje látky, které mají na vlasy a jejich kvalitu dobrý účinek, nemusí po mytí vypadat tak, jak si přejete. Správné přípravky zase můžete nevědomky podkopávat nesprávně nastavenou životosprávou. Hlavním cílem všech žen, které vypadávání vlasů často trápí, je tedy najít správnou kombinaci vlasové péče a zdravějšího životního stylu.
V krajní situaci pak může mít na vlasy a na omezení jejich vypadávání dobrý vliv i vyzkoušení některých osvědčených babských rad, ke kterým se ve velké míře uchylovaly nejen naše babičky, ale i další ženy napříč historií, které neměly takové možnosti, jako máme dnes.
Jak zastavit vypadávání vlasů? Pokračujte ve čtení.
Nejčastější příčiny vypadávání vlasů
Problém s nadměrným vypadáváním vlasů se obvykle neobjeví ze dne na den. Často tomuto jevu předchází delší období, v průběhu kterého do těla nedoplňujeme tolik vitamínů, kolik bychom měly. Případně se můžeme ve zvýšené míře stresovat kvůli situaci v osobním životě či v práci.
Například se moc nedoporučuje vlasy mýt příliš horkou vodou, která by mohla způsobovat jejich vysušování a předčasné poškozování.
Špatná výživa
V první řadě nesmíme zapomínat na to, že vlasy jsou součástí těla. Aby mohly správně růst, vyžadují každodenní přísun vitamínů, minerálů, bylinek, proteinů a dalších složek, díky kterým má tělo dostatek živin pro jejich normální růst a obnovu. V případě, že je váš jídelníček jednostranný, nebo v něm převažují především nezdravé průmyslově zpracované potraviny, může se to odrazit nejen na zhoršeném stavu vlasů a na jejich vypadávání, ale také na zhoršeném vzhledu pokožky a nehtů.
Stres
Krátkodobý stres není pro tělo škodlivý, protože nás dokáže vybičovat ke skutečně úctyhodným výkonům. Pokud na nás ale působí ve zvýšené míře každý den, karta se obrací a naopak může způsobit problémy se zažíváním, horší náladu, nespavost či nadměrné vypadávání vlasů, vznik podezřelých jevů na kůži a mnoho dalších trablů, které mohou negativně ovlivnit náš celkový pocit pohody.
Těhotenství a porod
Mnoho žen si v průběhu těhotenství všímá krásných a hustých vlasů. Některé dokonce říkají, že v průběhu těhotenství byly jejich vlasy v životní kondici. Hlavní problém, který se plně projeví až v období po porodu, však spočívá v tom, že na vlasy má v těhotenství velký vliv činnost hormonů. Vlasy v jeho průběhu navíc prakticky nepadají. (Pro představu, uvádí se, že normálně nám denně vypadne kolem 100 vlasů.) To znamená, že jakmile přestane tohle “kouzlo” působit, ztráta vlasů bude posléze opravdu dost masivní. (Některé ženy občas uvádějí, že mají strach, že skončí úplně plešaté.)
Po porodu se navíc ženy musí vyrovnat s pořádnou náloží dalších problémů, které mohou mít na kvalitu vlasů a jejich hustotu přímý vliv. Stres nám například způsobuje nedostatek spánku a únava. Kojení nebo nedostatečná výživa pak může způsobit nedostatek živin, proto musí ženy v tomto období hledět na kvalitu své stravy dvojnásob.
4 tipy proti padání vlasů
Regenerace vlasů
Na kvalitu vlasů a jejich vizuální hustotu má velký dopad jejich celkové zdraví. Pokud je vlas hodně poškozený, může se začít lámat a toto poškození se může šířit i do vyšších sfér. V délkách a u konečků tedy může být jasně viditelná ztráta objemu a hustoty. Samovolné odpadávání poškozených konečků se může promítnout i do toho, jak rychle vlasy rostou.
Jedním z prvních pomocníků, kterého byste si měly vzít v takové situaci na pomoc, je kvalitní pečující kosmetika, která obsahuje aktivní látky, jež podporují hloubkovou regeneraci a pěstěný vzhled vlasů. Přípravkem, který by vám rozhodně neměl chybět v koupelně, je bezoplachová kúra s brazilským keratinem, která se po umytí šamponem a kondicionérem již nesmývá. Díky tomu může keratin působit ve vlasech až do dalšího mytí a může podpořit jejich pěstěný vzhled. Ve složení pak můžete ještě hledat hydratační aloe vera, kopřivu, panthenol a vitamíny, které se v době, kdy se budete věnovat svým obvyklým denním aktivitám, vydají do boje.
Přírodní kosmetika
Ignorovat byste určitě neměly ani kvalitu samotného šamponu a kondicionéru. Naprostým tabu by měly být kosmetické přípravky, které obsahují silikony, sulfáty či parabeny. Místo toho dejte přednost přírodním šamponům, které obsahují vysoce ceněný arganový olej, provitamín B5 a vitamín E. Mezi jejich hlavní výhody patří šetrné mytí a výživa. O snadné rozčesávání vlasů a jejich ochranu se pak postará kvalitní kondicionér ze stejné řady, ve kterém by kromě arganového oleje neměl chybět ani ricinový olej a panthenol.
Správná vnitřní výživa
Pokud tělo nebude mít dostatek živin pro udržení normální obranyschopnosti, zraku, kardiovaskulárního systému a dalších životně důležitých funkcí, pak nelze očekávat, že je bude investovat do naší marnivosti. (Tedy do normálního vzhledu pokožky, vlasů a nehtů.) Právě proto je důležité, abychom měly co nejpestřejší jídelníček a vitamíny, minerály a další látky jsme dodávaly do těla v optimálním množství. Zdravý jídelníček můžete ještě dodatečně podpořit i dlouhodobým užíváním vícesložkového doplňku stravy na pokožku, vlasy a nehty. (Mezi bylinky a vitamíny, které vám mohou být v tomto ohledu k užitku, patří například vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C či přeslička rolní.)
Rady babiček i našich kadeřníků
Opomíjet bychom neměly ani babské rady a osvědčené triky našich kadeřníků, kteří vlasům rozumí ze všech nejlépe.
Například se moc nedoporučuje vlasy mýt příliš horkou vodou, která by mohla způsobovat jejich vysušování a předčasné poškozování. Následkem toho pak mohou vlasy postrádat plnost a mohou mít větší sklony k lámání a vypadávání. Také se snažte vyvarovat agresivním barvám na vlasy a odbarvovačům, protože i zde hrozí, že kvůli nadměrnému poškození by mohly vlasy předčasně vypadnout.
Také můžete během péče o vlasy vyzkoušet:
- Jemnou masáž pokožky hlavy (kterou budete dělat prsty nebo speciálním kartáčem)
- Olejovou masku na pokožku hlavy (vhodný je kokosový olej, arganový olej, olivový olej nebo rozmarýnový olej)
- Šetrnější vlasový styling
Některé ženy dále netuší, jaké komplikace jim může způsobit pravidelné používání suchého šamponu. I když nám může vytrhnout trn z paty ve dnech, kdy je na pramenech viditelná mastnota, neměl by se používat víckrát než jednou, maximálně dvakrát po sobě. Suché šampony obsahují látky, které z vlasů odstraňují přebytečný maz. Ten je ale důležitý pro jejich normální chování a pružnost. Pokud ho tedy budete používat příliš často, může to vést k jejich nadměrnému poškozování a padání. Aplikace suchého šamponu přímo na pokožku hlavy navíc může vést k ucpávání pórů a k dermatologickým potížím, které se mohou opět odrazit na kvalitě a hustotě vlasů.
Co se týče stresu, na který si musíme dávat pozor všechny, na jeho množství v našich životech může mít pozitivní vliv:
- Pěstování kvalitních mezilidských vztahů
- Dostatek spánku
- Meditace
- Psaní deníku
- Pravidelná pohybová aktivita
- Technika mindfulness
V případě, že nadměrný stres, který ovlivňuje stav vlasů, přetrvává, možná jde o signál, že byste měly ve svém životě učinit zásadnější změnu. (Týkat se to může třeba práce.)
Jak začít s péčí o vlasy?
Nejjednodušším krokem je, že půjdete do koupelny a přečtete si složení vlasové kosmetiky, kterou používáte. Pokud narazíte na sulfáty, silikony či parabeny, nemilosrdně se takového produktu zbavte a co nejdříve si obstarejte kvalitní přírodní šampon a kondicionér s arganovým olejem a dalšími pečujícími složkami. Také určitě vyzkoušejte i již zmíněnou bezoplachovou kúru na vlasy, která kromě brazilského keratinu obsahuje i vitamíny a bylinky. Opomíjet byste však neměly ani správně sestavený jídelníček a celkově zdravější životosprávu.
Zdroje informací
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926 – Vypadávání vlasů (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty-pictures/ten-causes-of-hair-loss.aspx – 11 potenciálních příčin vypadávání vlasů (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hair-loss-prevention – Prevence vypadávání vlasů (anglicky)