Objevte sílu přírodní vlasové kosmetiky: Víte, co používat?
8. 7. 2024 2024-08-21 9:26Objevte sílu přírodní vlasové kosmetiky: Víte, co používat?
Objevte sílu přírodní vlasové kosmetiky: Víte, co používat?
Pokud vám není jedno, jak vypadají vaše vlasy, ale také zároveň neignorujete ekologii, dost možná jste se konečně rozhoupaly k uvažování o přírodní vlasové kosmetice. Má ale její používání nějaké konkrétní výhody? A jaké všechny produkty můžete vyzkoušet? Na to vše se společně zaměříme o pár řádků níže.
Jsou toho plné zprávy. Čím dál tím více se hovoří o globálním oteplování, o znečištění ovzduší a oceánů a o vymírání některých druhů živočichů, kteří jsou stále menší součástí světového ekosystému. Dost možná vás ale také už dávno nebaví soustavné používání různých chemických prostředků, které nemusí dělat dobře jak vlasům, tak pokožce.
Přírodní vlasová kosmetika je však pro mnohé ženy jednou velkou neznámou. Zatím s ní nemusíte mít žádné zkušenosti, takže trochu tápete v tom, jaké všechny přírodní prostředky na vlasy existují a jak je správně používat.
Právě proto jsme tu my, abychom vám pomohli najít správný směr a vybrat si správně.
5 důvodů, proč používat přírodní kosmetiku
Přírodní kosmetika byla ještě před několika lety poměrně opomíjeným segmentem, ke kterému se uchylovalo jen nízké procento žen. Situace se však mění a dnes je přírodní vlasová kosmetika oblíbenější než kdy dřív.
Mezi hlavní důvody jejího používání patří:
- Absence obsahu škodlivých chemikálií
- Šetrnost k planetě a životnímu prostředí
- Větší udržitelnost
- Komplexnější péče o vlasy
- Podpora normálního stavu vlasové pokožky
V neposlední řadě, přírodní péče o vlasy nemaskuje problém tak, jako to dělají masově vyráběné kosmetické přípravky, které se dají koupit v drogeriích. Místo toho dovede tento problém často dokonce i vyřešit.
Jakou kosmetiku na vlasy používat?
Brazilský keratin
Pokukujete po Brazilkách a dalších jižanských ženách, které mají nádherně jemné a lesklé vlasy, které už na první pohled překypují zdravím a dají se z nich udělat krásně upravené účesy? I když vliv na stav vlasů může mít genetika, tyto dámy mají ještě jedno tajemství, kterému se říká brazilský keratin. Nemusíte však hned běžet na nákladnou kúru do nejbližšího kadeřnického salonu. V domácích podmínkách vám bude plně dostačovat bezoplachová péče s brazilským keratinem, která se používá po mytí vlasů, a která kromě keratinu obsahuje i komplex dalších látek. Jmenovat můžeme například kopřivu, aloe vera, panthenol, vitamín A, vitamín E a provitamín B5. Tyto látky přispívají k celkové výživě a regenraci vlasů, takže byste měly brzy vidět první pozitivní změny.
Přírodní šampon a kondicionér
Velmi nápomocný dovede být i správně zvolený šampon a kondicionér, tím spíš, pokud jde o produkt od stejného výrobce a ze stejné řady. Vlasům udělají dobře přírodní šampony s obsahem arganového oleje, vitamínem E a provitamínu B5. Tyto látky vlasy vyživují a dodávají jim tolik potřebnou hydrataci. I v kondicionéru pak hledejte arganový olej, který by měl být ještě doplněn ricinovým olejem, pšeničným proteinem a panthenolem.
Přírodní doplňky stravy
Bez dobrého základu nedosáhnete ničeho, takže si dávejte dobrý pozor i na to, abyste tělu stabilně dodávaly co nejširší spektrum živin, které kromě vlasů podporují i normální stav pokožky a nehtů.
V tomto ohledu dávejte pozor, abyste na etiketě výrobku našly:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
- Vitamín A
- Vitamín C
- Přesličku rolní
- Kopřivu dvoudomou
- Kolagen
- Zinek
- Železo
- MSM
A další složky. Hodně oblíbené jsou v poslední době například i pivovarské kvasnice, které obsahují široké spektrum živin, které se spojují s pěstěným zevnějškem.
Pečující oleje
Aby byly vlasy chráněné před poškozením, dokonale lesklé a daly se dobře rozčesat, nezapomínejte ani na pravidelnou aplikaci pečujících olejů, které dovedou z dlouhodobého pohledu taktéž přispět k viditelným rozdílům. Ze své podstaty bude tento tip vyhovovat především ženám se suchými a nepoddajnými vlasy, které mohou být vlnité či kudrnaté, šlápnout vedle s ním však nemohou ani ženy, které mají zničené vlasy po žehlení a kulmování, nošení příčesků a odbarvování.
Dobrou volbou je:
- Kokosový olej
- Arganový olej
- Olivový olej
- Marulový olej
- Ricinový olej
- Rozmarýnový olej
Rozmarýnový a ricinový olej se dá aplikovat přímo ke kořínkům, kde ho lze vmasírovat do pokožky. Tyto dva oleje podporují normální stav kůže a růst vlasů. Ostatní oleje je lepší nanášet na konečky a do délek, kde je necháte nějakou dobu působit. V obou případech by se pak měly vlasy pořádně umýt, jinak budou mastné.
Přírodní barvy na vlasy
Dobrým tipem, který vám může s lecčím pomoci, je pravidelné používání přírodních barev na vlasy, které bývají mnohem šetnější než ty, které se prodávají v drogeriích. Tyto barvy často mívají přirozenější odstíny. Samozřejmě ale můžete vyzkoušet i hennu, která je dostupná i v ohnivých tónech.
U henny si však dávejte dobrý pozor na to, že není možné si jen tak rozmyslet další změnu barvy. Aby vlasy získaly požadovaný tón, musí se nechat po barvení tímto přípravkem odrůst.
Vlasové vody
Kdo má potíže s nadměrným vypadáváním vlasů či s jejich oslabováním, ten určitě nepohrdne ani pravidelným používáním přírodní vlasové vody, která se nanáší přímo ke kořínkům. Celkem často takový přípravek obsahuje kopřivu dvoudomou či konopí. Neobvyklá ale není ani vlasová voda s lopuchem.
Výhodou vlasových vod je především to, že se nemusí smývat. Díky tomu mohou působit neomezeně dlouhou dobu a podpořit vlasy v tom, aby byly krásné a pěstěné.
Vlasový oplach
Přistoupit lze i k vlasovému oplachu z malinového nebo jablečného octa, který se dá dělat po každém mytí vlasů. Myslete ale na to, že pokud nejde o již hotový přípravek, ocet by se měl smíchat s vodou, protože sám o sobě je poměrně agresivní. Po několika málo minutách by se měl ocet umýt čistou vodou.
Co je nejdůležitější?
Nejdůležitější ze všech bodů je zcela nepochybně správná vnitřní výživa a šetrné mytí vlasů správným kondicionérem a šamponem, po kterém přijde na řadu aplikace bezoplachové vlasové péče. Další výše popsané kroky pak mohou být milým bonusem.