Jak by měla vypadat správná regenerace vlasů?
11. 7. 2023 2023-07-11 8:59Jak by měla vypadat správná regenerace vlasů?
Jak by měla vypadat správná regenerace vlasů?
Ne vždy se o vlasy staráme tak, jak bychom správně měly. Následkem toho mohou být slabé, matné a poškozené. Jelikož mohou dost významně snižovat celkový dojem z vašeho zevnějšku, podíváme se, jak regenerovat vlasy snadno a rychle.
I když k vám nemusela být příroda zrovna štědrá, hřebíčkem do rakve krásných vlasů může být vaše dlouhodobě špatná výživa a péče. Pokud tedy máte pocit, že vaše vlasy nevypadají tak, jak byste si představovaly, dost možná v tom nevězí jen genetika, ale díl viny na tom má i váš dlouhodobý přístup.
Nebudeme vám nic nalhávat. Zničit vlasy je jednoduché, regenerace vlasů a náprava škod jsou ve srovnání s tím během na delší trať. Vaše úsilí a píle se ale vyplatí, protože se správnými prostředky budou vaše vlasy opět pěstěné a krásné.
Jak to ale udělat?
Proč vlasy potřebují regenerovat?
Naše vlasy potřebují regeneraci z mnoha různých příčin. Také není na škodu přistupovat k regeneraci vlasů čistě preventivně, aby se v budoucnu zabránilo poškození a dalším škodám.
Důvodem regenerace může být:
- Častý tepelný styling
- Poškození vlasů po odbarvování a barvení
- Období po nemoci
- Pobyt ve znečištěném prostředí
- Letní vedro a zimní suchý vzduch a mráz
- Koupání v chlorované nebo ve slané vodě
- Působení UV záření
V úvahu pro vás může přicházet i regenerace vlasů z důvodu zvýšené stresové zátěže a náhlého váhového úbytku. I tyto faktory totiž mají na vlasy, jejich hustotu a kvalitu nemalý vliv.
Díky regeneraci budou mít vlasová vlákna vše, co potřebují pro svůj normální vzhled a růst. Také omezíte riziko krepatění, třepení, vysušování vlasů a podobně.
Vysušené vlasy a roztřepené konečky
Nejčastějším důvodem pro regeneraci bývají vysušené vlasy, které navíc ještě mají roztřepené konečky. Takové vlasy můžeme mít dány genetikou, speciálně to platí u vlnitých a kudrnatých vlasů, které mají od přírody méně hydratace a kožní maz se po nich mnohem komplikovaněji dostává až dolů. Určitou vinu však můžeme nést i my. Vlasy může vysušovat příliš horká voda při mytí, nadměrný tepelný styling (speciálně, pokud používáme vysoké teploty a neaplikujeme do vlasů ochranný sprej proti působení tepla), UV záření, odbarvování a barvení a podobně.
V případě, že je poškození vlasů opravdu masivní, někdy vám kadeřník nedoporučí nic jiného než ostříhání vlasů. Poté se obvykle čeká, až na hlavě narostou nové.
5 tipů na hloubkovou regeneraci vlasů
Brazilský keratin
Prvním krokem, který vám pomůže s regenerací suchých a poškozených vlasů, je bezoplachová kúra na vlasy s brazilským keratinem. Její používání je velmi jednoduché. Vlasy si umyjete kvalitním šamponem a kondicionérem a poté ji aplikujete na plochu vlasů a ke kořínkům. Vlasy už poté neumývejte a nechte keratin dělat svoji práci.
Keratin proniká do hloubky vlasů. Tkáním dodává pružnost, takže vlasová vlákna budou lesklejší, hladší, více poddajná a méně náchylná k poškození.
Jak ale poznat, že jste si bezoplachovou péči s keratinem vybraly správně? Například tak, že ve složení najdete ještě extrakt z kopřivy, aloe vera, panthenol, vitamín A, vitamín E a vitamín B3, které dodají vašim vlasům extra porci výživy.
Kvalitní šampon a kondicionér
Velkou roli v oblasti správné péče o vlasy hrají i kvalitní šampony a kondicionéry, které by měly obsahovat komplex několika látek přírodního původu. Ty vlasům dodávají pevnost, odolnost, podporují jejich rozčesávání, pěstěný vzhled a růst.
Suché a poškozené vlasy dovede vrátit k životu arganový šampon s obsahem provitamínu B5 a vitamínu E. Kondicionér by měl taktéž obsahovat arganový a ricinový olej, který podporuje růst vlasů. Také v něm hledejte panthenol a pšeničný protein, který jim dodá sílu.
Omezení mytí
Jednou z nejhorších věcí, které můžete svým vlasům udělat, je jejich každodenní mytí. Vlasy sice budou vypadat čistě a upraveně, tímto krokem však způsobíte mnoho vážných škod. Vlasovým vláknům nedělá dobře příliš horká voda, která je může vysušovat. Mokré vlasy jsou navíc nejzranitelnější, takže pokud do nich půjdete například hřebenem, můžete je polámat a oslabit. (Z toho důvodu je vhodné vlasy česat až když jsou prakticky suché.) Mnohé ženy také nemají kvalitní ručník na vlasy. Ručník z nevhodného materiálu způsobuje tření a další poškození vlasů. Případně hned sahají po fénu. (Pro představu, vlasy by se neměly fénovat ve chvíli, kdy z nich ještě odkapává voda, protože jim to taktéž nedělá ani trochu dobře.)
Olejové zábaly
Rozhodně ničemu neuškodí ani pravidelnější vlasové zábaly, které se hodí aplikovat zhruba jednou týdně. (Nejlépe před mytím vlasů.) Na konečky a do délek se hodí nanést přiměřené množství olivového, arganového či kokosového oleje. Poté vlasy sepněte gumičkou, strčte je pod ručník a jděte si třeba číst nebo uklízet. To je na vás. Za půl hodiny a déle pak vlasy umyjte.
Díky tomuto kroku budete mnohem méně trpět na roztřepené a polámané konečky. Zlepší se i vzhled délek vlasů a uvidíte, že začnou i rychleji růst.
Šetrný styling
Můžete všechno dělat dobře, pokud ale milujete tepelný styling vlasů, svoje úsilí rychle pohřbíte. Základem správné péče je tedy minimální použití tepla. Také se naučte na vlasy pokaždé aplikovat ochranný sprej proti působení vysokých teplot.
Co je nejdůležitější?
Jelikož jsou vlasy při mytí skutečně zranitelné, volte kombinaci arganového šamponu, přírodního kondicionéru a bezoplachové péče s brazilským keratinem, kterou nanesete až úplně na konci mytí. Díky tomu budou látky z kúry ve vlasech působit déle, takže odvedou větší kus práce a bude to na nich brzy vidět. Samozřejmě ale nezapomínejte ani na dodržování dalších tipů z článku, které zajistí, že nebude docházet k dalšímu poškození vlasových vláken.