Co opravdu pomáhá na růst vlasů? 10 rad a tipů
3. 6. 2024 2024-05-07 15:54Co opravdu pomáhá na růst vlasů? 10 rad a tipů
Co opravdu pomáhá na růst vlasů? 10 rad a tipů
Rychlejší růst vlasů by se hodil nejedné ženě. Speciálně v situaci, kdy je na stole jejich nadměrné vypadávání nebo lámání, kvůli kterému je nutné je ostříhat. Proto se dnes podíváme na to, co vše má na rychlost růstu vlasů vliv a zda je možné ji nějakými konkrétními kroky, které se týkají především výživy a péče, podpořit.
Růst vlasů o 10 cm za měsíc může působit dost lákavě, pokud ale nepřistoupíte k umělému prodloužení vlasů nebo k nošení paruky, tohoto cíle lze dosáhnout jen velice těžko. Podpora růstu vlasů je soubor několika důležitých kroků, které mohou vést k tomu, že vám každý měsíc přibude pár mm délky.
Hodně důležitým faktorem, který může růst vlasů dost zásadně ovlivnit, je i kondice konečků. V případě, že dokážete předejít jejich vysušování, třepení a lámání, tolik nehrozí jejich postupné odpadávání, takže se vlasy nebudou samovolně zkracovat a snáze docílíte jejich růstu do požadované délky.
Právě z těchto důvodů je důležité přistupovat k péči o vlasy opravdu komplexně, protože teprve pak vaše kštice dosáhne svého maximálního potenciálu a nebude jí z vaší strany skutečně nic chybět.
Co dalšího byste měly o této problematice vědět? Na to se společně mrkneme o pár řádků níže.
Co ovlivňuje růst vlasů?
Růst vlasů může ovlivňovat genetika, ale také musíme brát v úvahu náš dlouhodobý životní styl, péči o ně a faktory, které svou vůlí nemůžeme prakticky nijak ovlivnit.
Problémy s růstem vlasů může způsobovat například:
- Alopecie
- Anémie
- Autoimunitní onemocnění
- Stav štítné žlázy
- Snížená hladina estrogenu (což je problém hlavně u žen v post-menopauze)
- Stres
- Stárnutí
- Vnitřní výživa
- Používání nekvalitních kosmetických výrobků
- Špatně nastavená pečující rutina
A mnoho dalších věcí. Z toho důvodu je důležité, abyste při vleklých problémech s vypadáváním a pomalým růstem vlasů nechaly důkladně prověřit svůj zdravotní stav. A hned posléze můžete začít pracovat na změně životního stylu a na výměně kosmetiky, kterou používáte a se kterou jste do dnešní doby nezaznamenaly valné výsledky.
Jak by měl vypadat správný růst vlasů?
Je realistické očekávat, že vám v průběhu jednoho měsíce vlasy vyrostou o několik málo milimetrů. V lepším případě pár centimetrů. Jak už ale bylo řečeno v úvodu, rozhodně nepočítejte s tím, že za měsíc získáte 10 cm úplně nových vlasů. Uvádí se, že průměrně vlasy za jeden měsíc vyrostou o 0,5 mm. V tom lepším případě pak můžete mít 1,7 cm nových vlasů za 30 dní.
10 tipů na podporu růstu vlasů
Brazilský keratin
Brazilský keratin je hodně oblíbený u žen, které mají vysušené a nepoddajné vlasy, které postrádají sílu a lesk. V poslední době se ale hodně ustupuje o zažehlování keratinu do vlasů v salonu, protože se postupně rozšiřuje povědomí o tom, že některé látky mohou být v průběhu procedury problematické. (Konkrétně hovoříme o formaldehydu.) Z toho důvodu jsou čím dál populárnější domácí keratinové bezoplachové kúry, které se aplikují na vlasy po mytí a nechají se nepřetržitě působit do dalšího mytí. Velkou výhodou takových přípravků může být to, že kromě keratinu v nich mohou být i další látky (kopřiva, panthenol, aloe vera, vitamín A, vitamín E, vitamín B3…) na podporu krásného a zdravého vzhledu vlasů.
Arganový šampon
Dalším tipem, jak se dá urychlit růst vlasů, je používání kvalitního arganového šamponu, který vlasy šetrně umyje, ale zároveň jim dodá látky, které potřebují pro svůj upravený a pěstěný vzhled. Arganový olej se dlouhodobě doporučuje na dodání hydratace a výživy vlasů. Když navíc v šamponu kromě arganového oleje najdete i vitamín B5 a vitamín E, který chrání buňky před předčasným poškozením, tím lépe!
Vitamíny na růst vlasů
Rychlejší růst vlasů mohou podpořit i kvalitní vícesložkové doplňky stravy s přírodním složením, které obsahují komplex většího množství látek, jež se ve svých účincích podporují navzájem. Velkým bonusem je navíc to, že se jejich dlouhodobé užívání může pozitivně odrazit i na kvalitě nehtů a pokožky. Rozhodně nešlápnete vedle, když ve složení najdete například vitamíny skupiny B, vitamín C či přesličku rolní a kopřivu. Aby však mělo jejich užívání požadovaný efekt, nezapomínejte na to, že by se měly brát v přesně stanoveném množství každý den.
Pozor na teplo
Všechny moc dobře víme, že nadměrné působení vysokých teplot vlasy vysušuje a poškozuje. Právě z toho důvodu se obvykle doporučuje omezit tepelný styling a naučit se zásady jeho bezpečného provádění. Pozor si dejte například na to, abyste na vlasy nenechaly působit teplo ve chvíli, kdy jsou ještě úplně mokré. Dále nezapomínejte používat ochranný přípravek proti působení vysokých teplot a vždy na zařízení volte nižší teploty.
Správné česání
Málokdo ví, že aby vlasy vypadaly dobře a nic jim nechybělo, často se to neobejde bez zásad správného česání vlasů. V první řadě by se vlasy neměly česat hned po umytí, protože mokré vlasy jsou nejnáchylnější na poškození. Také byste si neměly vlasy česat příliš často a měly byste mít hřeben s dostatečně pružnými štětinami, které se přizpůsobí vašim vlasům, nikoliv naopak.
Četnost mytí
Ani nejlepší přípravek na růst vlasů vám nepomůže, když si budete příliš často mýt vlasy. A to myslíme naprosto vážně. Ještě jednou připomeneme, že mokré vlasy se poškozují nejsnáze, proto je jedním z hlavních kroků jejich ochrany to, aby se do takového stavu dostávaly co nejméně často. Některé ženy navíc agresivně třou vlasy ručníkem a používají příliš horkou vodu, která může vlasy taktéž snadno poškodit. V případě, že vaše vlasy nevypadají po několika dnech dobře, můžete jednou až dvakrát použít suchý šampon. Ani s jeho četností používání byste to ale rozhodně neměly přehánět.
Sérum na růst vlasů
Může jít například o sérum, které se aplikuje na pokožku hlavy a které působí přímo u kořínků. Vhodná jsou i séra, která chrání vlasy před lámáním konečků, která se aplikují do délek. Klíčové je však opět to, aby se tyto přípravky správně používaly a aplikovaly se na vlasy pravidelně, protože jinak nebudou mít požadovaný efekt.
Masáž hlavy
Aby se k vlasům dostaly všechny potřebné živiny, neobejde se to bez dobrého prokrvení. Právě proto jsou v posledních několika letech mimořádně populární masáže pokožky hlavy, které můžete dělat jak ručně, tak za použití speciálního masážního hřebene. Masáž můžete provést prsty v průběhu mytí vlasů, kdy na hlavě pěníte šampon. Z důvodu hrozícího poškození bychom vám ale doporučili masáž hlavy speciálním hřebenem až v době, kdy jsou vlasy suché. Masáž pak může trvat 1-2 minuty.
Stříhání konečků
Možná si říkáte, že to zní poněkud kontraproduktivně, ale ve skutečnosti vám může pravidelné stříhání konečků nabídnout mnoho dobrého. Vlasy se vám budou snáze rozčesávat, protože se polámané konečky nebudou zacuchávat do sebe. Také se vám bude mnohem snáze udržovat účes a budete mít jistotu, že se poškození z konečků nebude šířit až do délek.
STOP stresu
V neposlední řadě vlasům zrovna nepřidává ani nadměrné množství stresu, které může způsobovat jejich vypadávání a neutěšený vzhled. Z toho důvodu se snažte snížit svou stresovou zátěž. Stres vlasům způsobují i radikální diety, takže i těm se snažte ve svém vlastním zájmu vyhnout.
Co si z toho vzít?
Začít můžete tím, že si obstaráte kvalitní vícesložkový doplněk stravy na podporu růstu vlasů, který obsahuje jak vitamíny, tak bylinky. Dále také vyměňte šampon, který pravidelně používáte, a zvolte si šampon s arganovým olejem a dalšími pečujícími složkami. Naprosto samozřejmě se ho hodí doplnit kondicionérem ze stejné řady a od stejného výrobce, který posílí jeho účinek. Po každém mytí také nezapomeňte použít bezoplachovou kúru s brazilským keratinem a dalšími pečujícími látkami, které dodají vašim vlasům pevnost a zdravý vzhled. Když k tomu ještě přidáte další tipy z tohoto článku, nemělo by to dlouho trvat a vaše vlasy by měly být v prvotřídní kondici.