Co pomůže na zničené a poškozené vlasy?
5. 2. 2024 2024-04-09 16:21Co pomůže na zničené a poškozené vlasy?
Co pomůže na zničené a poškozené vlasy?
Poškozené vlasy většinou nevypadají ani trochu dobře. Mívají roztřepené konečky, lámou se, v délkách jsou řídké a často bývají nepoddajné, slabé a matné. Jak ale k tomuto stavu došlo? A co přesně můžete udělat, aby se jejich vzhled opět zlepšil?
Zničené vlasy má mnoho žen. Na vině nemusí být jen odbarvování a přehnaný tepelný styling, ale i špatně nastavená péče a používání nekvalitních vlasových přípravků. Vzhledem k důvodu poškození se pak může stav vlasů zhoršit až s postupujícím časem (což může být případ šamponů se silikony a sulfáty), či bezprostředně po nějakém konkrétním zásahu (spálení vlasů od peroxidu, spálení vlasů při stylingu, během kterého se používá příliš vysoká teplota bez použití ochrany atd.).
Často je ale vlastně docela jedno, jestli vám trvalo se k tomuto stavu dopracovat během delší doby, nebo jednorázově. Ve většině případů nejsme se stavem vlasů a jejich chováním ani trochu spokojené, takže hledáme způsoby, jak je zachránit.
Je to ale vůbec možné? A pokud ano, jaké prostředky byste si měly pro úspěšnost této mise zvolit?
Co poškozuje naše vlasy?
Výčet toho, co nedělá našim vlasům ani trochu dobře, je skutečně velmi dlouhý. Existuje tedy poměrně velká pravděpodobnost, že některý z těchto problémů se čas od času vyskytuje i u vás.
Problémy způsobuje:
- Zesvětlování vlasů
- Používání nekvalitních barev na vlasy
- Tepelný styling
- Příliš horká voda při mytí
- Agresivní a časté česání
- Používání špatného šamponu
- Absence používání kondicionéru
- Špatný ručník na vlasy
- Příliš časté mytí vlasů
- UV záření
- Chlorovaná a slaná voda
- Špatný jídelníček
Na seznam by se také mohlo dostat nepravidelné stříhání vlasů, stres, nošení příliš těsných culíků a podobně. Úplně vynechat bychom také neměli špatný zdravotní stav. Na problémy s vlasy může mít například vliv porucha příjmu potravy či onemocnění štítné žlázy, o kterém mnoho žen vůbec neví.
Jak zachránit zničené vlasy?
V tomto ohledu doporučujeme, abyste se obrnily trpělivostí, protože zničit vlasy lze poměrně rychle. Zbavení se následků však může nějakou dobu trvat. Existuje pár prostředků, které vám mohou pomoci zlepšit stav vlasů krátce po jejich použití, obecně ale platí, že nejlepších výsledků dosáhnete až s postupujícím časem.
V případě, že jsou vlasy skutečně ultimátně zničené (například po odbarvování), kadeřník často nemá jinou možnost, než vlasy ostříhat na co nejkratší délku. Pak spolu s vámi obvykle čeká, až narostou zdravé vlasy, které by bylo možné upravit tak, jak si to přejete.
V průběhu čekání se vám může hodit třeba domácí maska na zničené vlasy, kterou budete aplikovat několikrát týdně. Dobrých výsledků se dá docílit například s maskou z kokosového oleje, který je pro péči o poškozené vlasy ideálním pomocníkem. Stačí, když dostatečné množství povoleného kokosového oleje vetřete na konečky a do délek, vlasy zabalíte ručníkem nebo si na hlavu dáte koupací čepici, a následně ho necháte několik hodin působit. Posléze si vlasy pořádně (a správně) umyjete.
To správně je důležité, protože zahrnuje:
- Volbu správného šamponu
- Použití kondicionéru
- Aplikaci následné bezoplachové péče
- Volbu přiměřeně teplé vody
- Aplikaci šamponu především na pokožku hlavy a ke kořínkům
- Masáž pokožky hlavy
- Dostatečné napěnění a opláchnutí vlasových přípravků
Aby toho ještě nebylo málo, důležité je i to, co uděláte po mytí. Mokré vlasy jsou extrémně náchylné na poškození, takže je naprosto nevhodné je drhnout ručníkem. Místo toho si opatřete ručník z jemného mikrovlákna, který dovede dobře sát vodu, a do kterého vlasy po mytí šetrně zabalíte.
Jakmile ho po cca 10 minutách sundáte, nechte vlasy uschnout na vzduchu. Nečesejte je, protože česání může vlhké/mokré vlasy taktéž poškodit. Pokud musíte z nějakého důvodu vysušit vlasy fénem, aplikujte do nich přípravek na ochranu proti teplu a použijte nižší teplotu. V neposlední řadě by se mokré vlasy neměly fénovat, pokud z nich ještě odkapává voda.
Šampon na zničené vlasy
Výše jsme hovořili o tom, jak je důležité, abyste si vybraly šampon, který podpoří krásu a regeneraci vašich vlasů. Jak ho ale poznáte?
Vzhledem k tomu, že poškozené vlasy často postrádají hydrataci a pružnost, naprosto ideální je arganový šampon, který kromě arganového oleje obsahuje ještě panthenol, vitamín E a případně i další látky, které vlasy šetrně očistí, ale zároveň jim dodají hydrataci a efektivně je uhladí.
Naprostou samozřejmostí by měl být i kondicionér, který by se měl aplikovat na konečky a do délek, kde by se měl nechat několik minut působit. V neposlední řadě by měl obsahovat další pečující látky, mezi kterými může být posilující pšeničný protein, arganový olej a ricinový olej, který omezuje lámání a podporuje růst vlasů.
Bezoplachová regenerace vlasů
Poškozené a suché vlasy potřebují ještě něco trochu speciálního. Dobrou volbou je brazilský keratin, který regeneruje vlasy, uhlazuje je a dodává jim chybějící pružnost. Pro domácí použití se dobře hodí bezoplachová péče s jeho obsahem, která se používá po mytí vlasů šamponem a kondicionérem. Vzhledem k tomu, že keratin nebudete oplachovat, může pracovat na obnově vlasů, zatímco vy se věnujete svým obvyklým aktivitám.
Aby však nemusel být na tuto misi sám, ve složení bezoplachové péče s brazilským keratinem hledejte ještě aloe vera, kopřivu, panthenol, vitamín A, vitamín E a vitamín B3, což jsou látky, které mají na posílení a zdraví vlasů taktéž nemalý vliv.
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325026 – Lámavé a zničené vlasy (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hair-breakage – Jak zastavit poškozování vlasů (anglicky)